Zatkane ucho. Czy należy wybrać się do laryngologa?

Pożyczka z komornikiem dla zadłużonych. Czy jest możliwa i jak ją otrzymać
Pożyczka z komornikiem dla zadłużonych. Czy jest możliwa i jak ją otrzymać?
Marzec 9, 2019
Czym jest FDM druk 3D
Listopad 2, 2019

Zatkane ucho może być spowodowane wieloma czynnikami. Odczuwamy wtedy większe ciśnienie w jego obrębie, słyszymy gorzej, a czasami odczuwamy ból. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nadmierne nagromadzenie się woskowiny w przewodzie słuchowym, ale może być to również groźna dla naszego zdrowia infekcja. Warto poznać te przyczyny dokładniej, jednak w większości przypadków wizyta u laryngologa może okazać się koniecznością.

Zatkane ucho to nieprzyjemne uczucie, które może towarzyszyć nam co jakiś czas. Jeśli to uczucie nie przechodzi samoczynnie w szybkim czasie, to powinniśmy wybrać się z cała pewnością do laryngologa. To właśnie ten specjalista będzie w stanie szybko ocenić przyczyny i zdecydować, czy potrzebujemy antybiotyku, czy może wystarczające będzie profesjonalne przepłukanie przewodu słuchowego. Warto pamiętać o tym, by nie dłubać patyczkami higienicznymi w takich przypadkach w uchu, ponieważ może to doprowadzić do pogorszenia się sytuacji i zaczopowania ucha.

Gdy ucho jest zatkane woskowiną

Nie każdy z nas wie, że wydzielanie woskowiny przez nasze uszy jest procesem całkowicie naturalnym i nie powinniśmy jej usuwać w sposób mechaniczny. Nasze uszu są w stanie zrobić to samoczynnie. Woszczyzna, bo i takiej nazwy używa się na określenie tej wydzieliny, produkowana jest przez gruczoły łojowe i woskowinowe. Główną funkcją woskowiny jest pochłanianie wirusów, bakterii, a także grzybów i pyłu. Wraz z jej samoczynnym usuwanie oczyszczane jest nasze ucho zewnętrzne. Woskowina utrzymuje ponadto prawidłowe PH w przewodzie słuchowym i zapewnia jego odpowiednie nawilżenie.

Jeśli nie jesteśmy w stanie oczyścić naszych uszu za pomocą powszechnie dostępnych środków bez recepty, to konieczna będzie wizyta u laryngologa, który przepłuka nam uszy za pomocą wody o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Bardzo często do wody dodawane jest 5% roztwór wodny węglowodanu sodowego, który służy do rozpuszczania czopów. Warto pamiętać, by nie próbować wykonywać płukania ucha samodzielnie, ponieważ można doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Wspomnieć jeszcze należy w tym miejscu, że nadmierne czyszczenie uszu i usuwanie zbyt dużej ilości woskowiny może prowadzić do jej nadprodukcji.

Co może być jeszcze przyczyna wytwarzania zbyt dużej ilości woskowiny? Bardzo często jest nią przebywania w zapylonych pomieszczeniach. Nasze uszu próbują się w ten sposób samodzielnie oczyścić. Jeśli więc przebywamy w takich pomieszczeniach, to warto zastosować dodatkowo słuchawki do ochrony naszych uszu.

Zatkane uszy, katar i zapalenie trąbki Eustachiusza

Możemy również odczuwać, że mamy zatkany uszy w sytuacjach, gdy mam katar. Uszy i nos to system naczyń połączonych. Obrzęk śluzówki nosa może więc doprowadzić do infekcji przewodu słuchowego, czyli trąbki Eustachiusza, która łączy uszy z nosem.

Jeśli katar powtarza się u nas ciągle i nie jest leczony, to możemy doprowadzić do trwałego zatkania trąbki Eustachiusza. W naszych uszach gromadzą się wtedy duże ilości płynu. W początkowej fazie wystarczyć mogą krople, jednak jeśli zapalenie błony śluzowej narasta, konieczne może okazać się nacięci błony bębenkowej i usunięcie płynu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok