Wielkie zagraniczne firmy traktują nas jak Trzeci Świat

W Radzie Polityki pieniężnej coraz ciekawiej
Listopad 17, 2014
Polski wynalazek podbije świat?
Listopad 17, 2014

Wielkie zagraniczne koncerny częstokroć uznają nas jak Trzeci Świat. Premiery telefonów, filmów czy płyt są u nas opóźnione, zaś ich ceny wyższe niż na Zachodzie.

Chociaż iPhone 6 jest w sklepach niektórych krajów od przeszło miesiąca, ciągle nie wiadomo, kiedy dotrze do Polski. Koncepcja jego realizatora – korporacji Apple – jest idealnym przykładem umiarkowanego stosunku do Polski ważnych międzynarodowych koncernów technologicznych i z show-biznesu. Te wielkie korporacje sprzedają w Polsce swoje wyroby nie tylko później, lecz również drożej. Ceny ubrań tej samej firmy, gadżetów elektronowych i kosmetyków w Polsce są większe nawet o kilkadziesiąt procent niżeli w bogatych państwach. W STANACH elektronikę z wysokiej i przeciętnej półki można zakupić taniej o 35 proc. niżeli u nas, a ubrania nawet o 55 proc. W Niemczech gry i zabawki są tańsze o połowę, analogicznie odzież.

Pomimo 38 mln potencjalnych nabywców nie jesteśmy rynkiem priorytetowym – czytaj więcej.U nas są też mocno opóźnione premiery filmów, płyt, nowości technologicznych. Pewne marki zachodnie nie handlują w Polsce w ogóle. Amazon, najznaczniejszy cybernetyczny zbywca świata, uruchomił już w Polsce pierwszy spośród trzech magazynów logistycznych. Jednakże są one budowane z myślą o organizowaniu spedycji na zagraniczne rynki, z germańskim na czele, bo nie ma mowy o początku krajowego e-sklepu.

– Powód jest prosty. Jesteśmy dużym krajem, ale niezbyt zamożnym. Lokalny nabywca per capita płaci zdecydowanie mniej niż jego odpowiednik na Zachodzie – mówi Jarosław Kosiński, partner w OC&C Strategy Consultants.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok