Wielkie zagraniczne firmy traktują nas jak Trzeci Świat
Listopad 17, 2014
Polacy coraz chętniej kupują nowe samochody
Listopad 17, 2014

W miniony weekend młodzi wynalazcy z całej Polski spotkali się w Warszawie. Przed gmachem głównym Politechniki prezentowali wykonane przez siebie super-ekonomiczne wehikuły, ponadto łaziki oraz maszyny szybujące.

Bolid „Mushellka” jest dziełem składu Smart-Power z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Manager owego zespołu Mateusz Wąsik zapewnia, że polska młoda kadra naukowa posiada wielkie szanse. W jego opinii, „ludzie nie są problemem”, nie ma też blokady młodych przez doświadczoną kadrę. Kłopoty są wyłącznie z pieniędzmi na badania oraz realizację projektów. Mateusz Wąsik twierdzi, iż powinny nadejść zmiany legislacyjne usprawniające formalności przypisywania grantów.

„Pieniądze na projekty leżą na ulicy”, sądzi z kolei Kazimierz Dzierżek, prodziekan wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, gdzie młodzi wynalazcy zbudowali Hyperiona, czyli łazika marsjańskiego. Jego zdaniem, młodzi są niecierpliwi i systematycznie sami zaprzepaszczają okazje nie prowadząc projektów do końca. „U nas, jeżeli ktoś posiada fajny pomysł, zawsze znajdziemy pieniądze”, powiedział Polskiemu Radiu.

Wystawę zobaczyła również minister nauki i szkolnictwa wyższego. Lena Kolarska -Bobińska w debacie z Polskim Radiem podkreśliła „bezmiar” okazji, z jakich dziś mogą korzystać młodzi naukowcy. „Może się oczywiście gdzieś zdarzyć niezrozumienie dla ich projektów, lecz mogą korzystać z tak wielu dróg oraz grantów, że nie da się tego porównać z latami moich studiów” , powiedziała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok