Dentysta w Rotterdamie, Hadze, Amsterdamie
Luty 22, 2015
Jak kupować w internetowych hurtowniach odzieży?
Kwiecień 27, 2015

Istnieją kultury społeczne, w których miód pełni bardzo istotną rolę, jest częścią folkloru. Najlepszym tego przykładem jest region Kurpii. Miodobranie Kurpiowskie to jedna z największych i najbardziej znanych imprez folklorystycznych w Polsce. To jedyne spotkanie tego typu, na którym oprócz występów miejscowych zespołów folklorystycznych(rdzennych mieszkańców Kurpii) można również uczestniczyć w widowisku obrzędowym, które polega na wybieraniu miodu pszczołom. Oprócz tego jest wiele innych atrakcji jak na przykład występy artystyczne, wystawy ręcznie robionych przedmiotów (np. Garncarstwo, bursztyniarstwo, plecionkarstwo, wycinanki, rzeźbiarstwo, plastyka obrzędowa, dekarstwo i ciesielstwo), pełna gama różnego rodzaju sprzętu niezbędnego w prowadzeniu hodowli pszczół. Imprezami towarzyszącymi są zawody strzeleckie, łowieckie i tym podobne. Można również skosztować wszystkich potraw, które przygotowują co roku miejscowe gospodynie. Większość z tych potraw to przede wszystkim dania na bazie miodu lub chociażby z jego dodatkiem. Są to nie tylko ciasta, ale również mięsa pieczone, smażone, zapiekane, a także sałatki, ciasteczka, zakąski, ale także alkohole (np. Miody pitne).
W jakim celu tworzone są imprezy folklorystyczne? Przede wszystkim forma zareklamowania regionu, a i w tym przypadku forma lepszego poznania głównego produktu tego regionu czyli miodu. Dzięki niemu miejscowa społeczność cały czas pamięta o swoich bogatych tradycjach bartniczych. Pomaga to współczesnym artystom w zarobkowaniu. Czy taka forma reklamy jest skuteczna? Owszem, widać to głównie pocoraz większej ilości osób, które co roku w coraz to większych grupach przyjeżdżają na tereny Kurpii, aby zdegustowac najlepszy miód w kraju i prawdopodobnie za granicą.

Warto pamiętać o swoich korzaniach, jest to ważne nie tylko z powodów historycznych(warto znać historię swojego rodu), ale również dlatego, że jest to jedna z nielicznych rzeczy, która może nas wyróżniać spośród ogromnego tłumu i czynić nas wyjątkowymi obywatelami, którzy posiadają życiowe zajęcie oparte na pasji.

Autorem tekstu jest Tomek Miodek. Więcej informacji o miodzie możesz przeczytać na stronie autora – http://www.tomekmiodek.pl/matki-pszczele

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok