Gminy wesprą małe firmy w pozyskiwaniu pieniędzy z UE?

Spółdzielnie sposobem na biznes, ale wciąż nie w Polsce
Styczeń 27, 2015
Wydajność ogniw słonecznych
Luty 11, 2015

Były minister Jerzy Buzek przyznał, że w każdej polskiej gminie powinny występować odpowiednie urzędy zajmujące się wspieraniem małych przedsięwzięć w nabywaniu unijnych środków. Tym bardziej, że pula na te działania jest naprawdę wysoka. Podczas spotkania z przedsiębiorcami i samorządowcami, do jakiego doszło w Kędzierzynie-Koźlu były premier, a zarazem były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek twierdził, że Polska wywalczyła z budżetu Unii Europejskiej ok. 20 mld złotych, które mają posłużyć do wspierania rodzimych przedsiębiorstw.

Zaznaczył przy tym, iż unijna pomoc ma być przekazywana szczególnie do niewielkich i średnich firm, jakie naprawdę najbardziej jej potrzebują. Zakomunikował też, że osiągnęliśmy drugie 20 mld złotych na oszczędzanie energii, co także można skrzętnie wykorzystać, jako wsparcie dla mniejszych podmiotów. Podobnie jest ze środkami przeznaczonymi na wprowadzenie innowacyjności do naszej gospodarki. Małe i średnie firmy mogą rywalizować o dofinansowanie z tej puli. Do tego dochodzą też kapitały zdobywane bezpośrednio w UE, np. z programu COSME, w ramach jakiego niewielkie firmy mogą ubiegać się o krótkie wierzytelności udzielane na dogodnych warunkach. To jednak ciągle nie wszystkie szanse. Jerzy Buzek dodał jednak, że użycie środków unijnych nie jest optymalne, gdyż nasze firmy nie wiedzą, jak ubiegać się o ich przyznanie.

Wielu biznesmenów nie ma pojęcia, gdzie i w jaki sposób starać się o tegoż gatunku dofinansowania. Jeśli znamy jakiekolwiek opcje dopłat z unii, to są to głównie programy prowadzone na poziomie polskim, a nadal ograniczona jest wiedza o możliwościach uzyskania środków bezpośrednio z UE. Część firm nie radzi sobie z formalnościami oraz rezygnują z ubiegania się o wsparcie. Inni nie umieją stworzyć dokumentacji dostarczającej szansę na przyznanie dofinansowania. Zdaniem byłego premiera, najodpowiedniejszym rozwiązaniem byłoby stworzenie organów na poziomie gminnym, które zajęłyby się doradztwem i pomocą przedstawicielom sektora średnich i małych przedsiębiorstw. Wówczas praktycznie wszystkie jednostki gospodarcze w tejże grupie miałyby pewne możliwości na zdobywanie kapitałów unijnych.

Obecnie część firm korzysta z specjalnego wsparcia, aby rozeznać się we wszelkich szansach uzyskania pieniędzy z UE, jednak są to często wielkie podmioty, bowiem uzyskanie porad prawnych jest przeważnie dość drogie i mniejsze jednostki nie zawsze mogą sobie na to pozwolić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok