Estrogeny a trądzik
Listopad 22, 2014
Pozycjonowanie – efektywna i tania reklama w internecie dla każdej firmy!
Grudzień 30, 2014

Estrogeny mają budowę steroidową. U kobiet występują 3 naturalne hormony estrogenne, tj. 17|i-estradiol, estron oraz estriol. Najsilniejszym działaniem hormonalnym obdarzony jest estradiol, który uważany jest za właściwy hormon, a pozostałe estrogeny za jego aktywne metabolity. Estron ma słabsze działanie hormonalne, a estriol działa szczególnie na pochwę. Synteza estrogenów odbywa się w jajnikach, podczas ciąży w łożysku oraz w niewielkich ilościach w nadnerczach. U mężczyzn stwierdza się także niewielkie ilości estrogenów.

Szczególnie dużo estrogenów wytwarzają ciężarne klacze,, które mogą wydalać z moczem ponad 100 mg estrogenów dziennie. U klaczy spotyka się również estrogeny (ekwilina i ekwilenina) nieznacznie różniące się budową chemiczną od estrogerów ludzkich. W organizmie estrogeny powstają z cholesterolu.

Początkowo etapy syntezy przebiegają podobnie do syntezy testosteronu. Stężenie estrogenów we krwi kobiet nie jest jednakowe podczas cyklu miesiączkowego. W pierwszej fazie cyklu stężenie estrogenów wynosi 2—5 ng/100 ml, a podczas owulacji 15—30 p.g/100 ml. Następnie, w drugiej części cyklu stężenie estrogenów się zmniejsza. W ciąży stężenie estrogenów we krwi wynosi około 10 ng/100 ml.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok