Działanie lecznice estrogenów
Listopad 22, 2014
Estrogeny
Listopad 22, 2014

Występujący podczas okresu dojrzewania trądzik jest związany z nadmiernym wydzielaniem gruczołów łojowych. Normalny rozwój gruczołów łojowych może nastąpić jedynie przy udziale estrogenów, progesteronu oraz androgenów wytwarzanych przez jajniki. Estrogeny hamują rozwój trądzika, działając antagonistycznie do androgenów. Duże dawki estrogenów hamują wydzielanie FSH przez przysadkę, a tym samym hamują owulację. Stosowane w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego opóźniają miesiączkę.

Przerwanie stosowania estrogenów uprzednio podawanych w sposób ciągły powoduje po 3—4 dniach pojawienie się miesiączki. Usunięcie jajników powoduje zmniejszenie zawartości estrogenów i nadmierne wydzielanie gonadotropin. Przypuszcza się, że estrogeny pobudzają przysadkę do zwiększonego wydzielania ACTH, co prowadzi do przerostu nadnerczy i zwiększonego wytwarzania kortykosteroidów, np. w ciąży. Estrogeny powodują dodatni bilans azotowy, zatrzymują również sód i wodę w sposób zbliżony do mineralokortykosteroidów. Działanie na gospodarkę białkową jest znacznie słabsze od działania androgenów.

Poza tym estrogeny wpływają na gospodarkę lipidami, zmniejszają zawartość cholesterolu oraz stosunek cholesterolu do fosfolipidów, a także zwiększają zawartość a-lipoprotein. Przypisuje się im działanie przeciw-miażdżycowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok