Zatkane ucho. Czy należy wybrać się do laryngologa?
Lipiec 27, 2019
Starasz się o kredyt. Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa kredytowego
Starasz się o kredyt? Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa kredytowego
Grudzień 2, 2019

2Zauważmy, iż technologia FDM (jest to skrót od Fused Deposition Modeling), którą określa się potocznie jako druk 3D z plastiku jest aktualnie najbardziej rozpowszechnioną metodą, jeśli chodzi o druk 3D. Warto dodać, iż popularność tej metody sprawia, iż dla znacznej części osób, które mają dość ograniczoną styczność z tak zwanymi technologiami przyrostowymi, metoda FDM jest utożsamiana ze wspomnianym drukiem 3D w ogóle. Pomimo tego, że tak zwanych metod addytywnych jest o wiele więcej, to obecnie technologia FDM druk 3D niewątpliwie ma tutaj pierwszeństwo. Należy podkreślić, że wspomniana technologia daje możliwość wkroczenia w świat druku 3D, a także daje szansę zrozumienia jakie druk ten daje możliwości oraz korzyści.

FDM a pozostałe technologie druku 3D

Analogicznie do pozostałych technologii druku 3D, również technologia FDM została stworzona jako sposób na zarówno szybsze, a także tańsze tworzenie prototypów. Z biegiem czasu użytkownicy dość popularnych ostatnio drukarek 3D, zaczęli pracować nad rozbudową możliwości dotyczących zastosowania tych drukarek, poprzez produkcję za ich pomocą również końcowych produktów bądź też ich elementów.

Na czym polega wspomniana już metoda FDM?

Wspomniana już technologia FDM używa w swoim procesie wytwórczym tak zwane termoplasty. Zauważmy, że termoplasty to tworzywa sztuczne, które są używane do modelowania geometrii w bardzo wysokich temperaturach. Nadmieńmy, iż modele, które zostały wydrukowane w tej technologii tworzą się przez nakładanie następnych warstw specjalnego, półpłynnego materiału, który zostaje wytłoczony z podgrzewanej dyszy. Ten oto półpłynny materiał ma postać żyłki o stałej średnicy – zwykle od średnicy 1,75 mm bądź też 2,85 mm, która jest nawinięta na szpulę – określa się to jako „filament”.

Filament

Opisany już filament z tak zwanym materiałem eksploatacyjnym zostaje zawieszony na ramieniu drukarki 3D – co ważne, może on być umieszczony w różnych miejscach tego urządzenia. Niezwykle istotny jest jednak fakt, żeby w bezproblemowy, ciągły oraz nieprzerwany sposób był on dostarczany do tak zwanego ekstrudera tudzież głowicy drukującej tego urządzenia. Celem usprawnienia tego, procesu opisywany filament jest zazwyczaj prowadzony do ekstrudera przez specjalną rurkę. Warto dopowiedzieć, że wspomniany już ekstruder to w miarę prosty mechanizm, który składa się z koła zębatego oraz łożyska, pomiędzy które jest wprowadzana opisywana żyłka filamentu. Nadmieńmy, iż łożysko jest zwykle dociskane do koła zębatego przy pomocy sprężyny, natomiast koło zębate porusza się przez tak zwany silnik krokowy, który to pozwala wprowadzić filament do głowicy drukującej tego rodzaju drukarki.

Głowice drukująca

W drukarce 3 D głowica drukująca zostaje rozgrzana do odpowiedniej temperatury, czyli takiej, która jest niezbędna to przetopienia określonego filamentu. Zazwyczaj w desktopowych drukarkach 3D zakres tej temperatury wynosi od 190°C do 260°C, lecz jest to zależne od modelu danego urządzenia. Co ważne, filament wcale nie jest przeobrażony do stanu płynnego, ale wyłącznie do stanu półpłynnego – który jest wystarczający do tego, ażeby przy jego pomocy narysować kształt na tak zwanym stole roboczym danej drukarki 3D. Wspomniany filament jest wy ekstrudowany, czyli nakładany na stół roboczy i zwykle od razu zastyga (jednakże w przypadku drukowania modeli na specjalnie podgrzewanym stole roboczym pozostaje on plastyczny). Warto dodać, iż wspomniana głowica drukująca rusza się ponad tymże stołem roboczym zgodnie z osiami XY i podobnie jak ploter nakłada na powierzchnię tego stołu te półpłynne tworzywo sztuczne, właśnie w ten sposób rysując kształt. W taki właśnie sposób powstaje pierwsza warstwa danego modelu. Kiedy jest ona już gotowa, zależnie od konstrukcji danej drukarki, stół roboczy zostaje opuszczony w osi Z, bądź też głowica podnosi się w tej osi. Po czym zostaje nałożona kolejna warstwa, a później następna – i tak aż do powstania określonego modelu przestrzennego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok